Je to 4 roky zpátky, co jsem měl možnost, jako jeden z mála lidí na této planetě, stát v srdci tréninkového centra v Ann Arbouru přímo uprostřed šatny národního týmu USA U18 a bavit se osobně s asistentem trenéra Johnem GRUDENEM.
Debata se kupodivu neodehrávala úplně kolem samotných dovedností, ale především ohledně myšlení mladých hráčů a stejně tak i jejich rodičů. Jednalo se skutečně o výjimečnou událost pro mě osobně i pro celý náš rozvojový program v LZ hokejové škole, protože se jednalo o informace od člověka, který byl součástí jednoho z nejuspešnějších rozvojových programů mládeže v celé Americe.
My jsme se díky tomu ještě více utvrdili v našem názoru, že mladý hráč, který je od malička “nucen” do kreativní hry a není trestán za chyby z toho plynoucí, je přesně ten hráč, který se v budoucnu objeví třeba na místě, kde jsem tehdy stal já, tedy v šatně USA U18 .. jinak řečeno, stane se z něj nadstavbový hráč plný sebevědomí se schopností udeřit v jakékoliv části utkání ..
“Sebevědomí v hráčích se buduje, ne ničí.”
Přesně tímhle směrem se v USA ubírají a výsledky jistě všichni vidíte sami. Zdá se mi, jako bychom se u nás stále zaměřovali pouze na nové dovednosti, dokážeme se s každým poměřit v různém testování, ale jak se jde do zápasu, začínáme ztrácet. “Je to zapříčeněné právě tím, jak přistupujeme k zápasům, když máte v hlavě nastavené, že chcete každou situaci vyřešit kreativně, naučíte se brzy všechny dovednosti zapojit do hry a navíc získáte obrovské sebevědomí a zkušenosti, co si v jaké situaci můžete dovolit. Pokud ale jdete do zápasu s cílovým posláním “neudělat chybu”, je to první příčina, jak zapadnout do průměru” … tak se nadále odvíjela naše debata již v trenérské kanceláři v tréninkovém centru nedaleko Detroitu.
“Jack Eichel sám od sebe přišel a zeptal se mě jak se mám”
Dalším prvkem je výchova hráčů jako výjimečných lidí, ne jen výjimečných hokejistů. K tomu bych rád prohodil osobní zkušenost z tréninkového centra. Když jsem si procházel celé tréninkové centrum, zastavil jsem se v místnosti, kterou bych nazval jako malé centrum pro zlepšování zakončení. Přístroje na měření rychlosti střely. Obrazovky, které dávají signály, na jaké místo během vteřiny zakončit a spousty dalších vychytávek, to vše a mnoho dalšího bylo zde součástí. V místnosti však trénovali dva mladíci a hned, jak mě uviděli ozvalo se téměř od obou shodně ” How are you doing? (Jak se máte), následovalo podání ruky a prohození pár slov. Až téměř po roce jsem zjistil, že jedním z nich byl Jack EICHEL (hvězda Buffalo Sabres), který v té době byl součástí národního rozvojového programu. Zářný příklad jakým směrem se zdejší program odvíjí.
Lukas Zdrha – zakladatel LZ Hockey
Věnuji se velkým detailům v naší práci s hráčemi. Mým cílem je Vám poskytnout ten nejlepší pohled za celou naší firmu o možnostech směřování každého hráče.